אחריות חברתית וקהילה


זרעים גדרה - Syngenta מאמינה בחיבור עם הקהילות המקומיות בהן היא פועלת ובמעורבות חברתית, תרומה לקהילה, שיתוף ידע ושיפור איכות החיים.

 

במהלך השנים האחרונות הרחיבה החברה את פעילותיה בתחום החברתי והחלה לבנות מתווה של תמיכה ושותפויות, לצד פעילויות מגוונות בכל הקשור לתרומה לקהילה. 

 

שותפויות קהילתיות

 

שותפות קהילתית - ילדים ונוער

 

זרעים גדרה - Syngenta בחרה לאמץ את כפר הנוער כנות במטרה לייצר שותפות קהילתית ארוכת טווח. משנת 2014 החברה פועלת בשיתוף פעולה עם הכפר מתוך חזון להשקיע באוכלוסייה המתגוררת באזור ולסייע בקידום ילדי הפנימייה ע"י קשר עם מבוגרים "מיטיבים" והתנסות בחוויות מעשירות.

 

השותפות עם פנימיית כנות באה לידי ביטוי בעיקר באמצעות שלושה ערוצי חונכות. ישנה חונכות אישית במסגרתה כל אחד מן העובדים המתנדבים בחונכות זו מקושר לאחד מתלמידי הכפר ומלווה אותו בפעילויות שונות, החל מזמן פנאי משותף וכלה בפעילויות הקשורות למסגרת הלימודית. 

 

הערוץ השני הוא חונכות במרכז הלמידה, במסגרתו מלווים החונכים את התלמידים בכל הקשור לחומר הנלמד, תמיכה בשימושי מחשב ועוד. מרכז הלמידה מהווה כוח עזר עבור התלמידים לחיזוק מיומנויות למידה וסיוע בהכנת שיעורי בית והכנה לבגרויות. המעורבות שנוצרת בין התלמידים למתנדבים מעודדת לעיתים גם העצמה אישית אצל התלמידים ותחושת שליחות וסיפוק למתנדבים. מאחר ומדובר במתנדבים חיצוניים אשר אינם קשורים ישירות לכפר, התלמידים זוכים להחשף לגורמים מנחים מגוונים שאינם מגיעים בהכרח מעולם ההוראה. 

 

 

אחד מן הפרויקטים שהוקמו בשיתוף פעולה בין הכפר לחברת זרעים גדרה – Syngenta, אשר מהווה את הערוץ השלישי של החונכות, הוא החממה הלימודית. במסגרת הפרויקט מתחזקים חממה וגן ירק בשיתוף פעולה עם תלמידים אשר לומדים מגמת ביולוגיה בבית הספר ומכונים "נבחרת גן ירק".  בחממה ובגן הירק נשתלים ירקות העונה. במהלך השנה  מוצגים לתלמידים תהליכי הגידול השונים משלב השתילה ועד קטיף התוצרת, אותה התלמידים מעבירים לשימוש חדר האוכל של הכפר. כל אחד מהמתנדבים מביא את הידע המקצועי שלו מתחומים שונים כגון ההדברה, דישון, השקיה ועוד. החממה פועלת תוך נסיון לקיים חקלאות אורגנית והפחתה של שימוש בחומרי הדברה. במהלך השנה תלמידים מוזמנים לחוות הבית של זרעים גדרה- Syngenta לשם לימוד ורכישת ידע בטכניקות של חקלאות מתקדמת. 

 

בנוסף לחונכות, החברה תורמת משאבים לשיפור מרכז הלימוד ותחזוקת החממה הלימודית וכמו כן, לוקחת חלק בפעילויות השונות של הכפר. 

 

 

שותפות קהילתית - דור המשך

 

חברת זרעים גדרה- Syngenta מאמינה ופועלת על מנת להבטיח את עתיד ענף החקלאות. מתוך ראיה ואמונה שהחקלאי במרכז, החברה רואה לנכון לפעול גם במעגלים הסובבים לו. במסגרת הפרויקט של האחריות החברתית ומתוך רצון להשקיע בדור ההמשך, פועלת החברה בקהילות המקומיות בהן יש ריכוז של קהל לקוחותיה. 

 

שיתופי הפעולה עד כה התקיימו בבתי ספר יסודיים באזור הערבה וחבל הבשור, שם סייעה החברה בתרומה כספית, לצד שיתוף ידע ועזרה. בנוסף, פעלו קבוצות מתנדבים לשיפור פני בתי הספר ע"י טיפוח החצר, הוספת מבנה משחק, ערוגות ועוד. 

 

שותפות קהילתית - עסקים

 

זרעים גדרה – Syngenta  החלה בשנת 2015 בשיתוף פעולה עם פרויקט "מעברים" – מרכז תעסוקה למגזר הכפרי, מתוך רצון לתרום לקהילה המקומית בה ממוקם אתר החברה – רבדים. השותפות כוללת ליווי וייעוץ לעסקים מקומיים לצורך חשיבה משותפת מחוץ לקופסה ומתן כלים להתמודדות עם אתגרים בעולם העסקי.

 

תרומה ומלגות

 

איסוף תרומות ומתנות לעובדים

 

מעבר לפרויקטים התנדבותיים, משלבת חברת זרעים גדרה – Syngenta את כלל עובדיה בעשייה החברתית, ע"י ייזום והובלת פעילויות של תרומה ואיסוף כספים לטובת אותם נושאים שהחברה פועלת בהם: ילדים ונוער (פנימית כנות), עסקים באזור ודור המשך בחקלאות. כמו כן, את  חבילות החג שהחברה מחלקת בכל שנה בחגים רוכשים מעסקים בעלי אופי חברתי, כגון "קרן אהבה" של בית איזי שפירא ועוד. 

 

מלגות

 

במסגרת  קידום הידע בתחום החקלאות, מעניקה החברה מדי שנה חסות על ידי מתן מלגה לקרן יאיר גוראון בערבה. הקרן מסייעת לחוקרים צעירים בתחילת דרכם, אשר עורכים מחקר מדעי בתחום החקלאות והסביבה באזור הערבה. בנוסף למלגה עבור קרן יאיר גוראון ומתוך מחשבה על דור העתיד, תורמת החברה בשנים האחרונות גם 3 מלגות עבור תלמידי תיכון וסטודנטים מן המועצה האזורית יואב.